Anonymous
6/27/2025, 3:47:31 PM No.936324252
I genuinely think anyone that complains about inflation with respect to groceries (not talking about input costs for business owners or even high end consumer goods) is just retarded, bad with their money, and refuse to accept the economic class they're in. I live in Canada and I bought from walmart
>1 lb Ground turkey, 2 different 125g packs of salami, 2 500g bags of frozen shrimp
>4L Milk, a block of butter, a swiss cheese wedge, a large container of plain greek yogurt
>2 loaves of bread, a box of crackers
>12 apples, 2lb grapes, 15 mandarin oranges, a cucumber, grape tomatoes (dont feel like checking weight)
>1 jar of raspberry jam
>wet cat food
and it was $130.91, the cat food was $25 so im feeding myself for 2 weeks for $106. Sure i have certain staples like rice on hand but even with iNfLaTiOn i never spend more than $300 a month on food. and this is CAD
I get it, you dont want to cook, you dont want to eat vegetables but for fucks sakes so much decent food is so affordable that to complain about food prices is a slap in the face to your ancestors that survived famines and grain shortages. Buy glass containers, start a recipe book, feed yourself for less than $4 per meal
idk tell me if your experience is different, id love a break down of your grocery bill if youre open to sharing
>1 lb Ground turkey, 2 different 125g packs of salami, 2 500g bags of frozen shrimp
>4L Milk, a block of butter, a swiss cheese wedge, a large container of plain greek yogurt
>2 loaves of bread, a box of crackers
>12 apples, 2lb grapes, 15 mandarin oranges, a cucumber, grape tomatoes (dont feel like checking weight)
>1 jar of raspberry jam
>wet cat food
and it was $130.91, the cat food was $25 so im feeding myself for 2 weeks for $106. Sure i have certain staples like rice on hand but even with iNfLaTiOn i never spend more than $300 a month on food. and this is CAD
I get it, you dont want to cook, you dont want to eat vegetables but for fucks sakes so much decent food is so affordable that to complain about food prices is a slap in the face to your ancestors that survived famines and grain shortages. Buy glass containers, start a recipe book, feed yourself for less than $4 per meal
idk tell me if your experience is different, id love a break down of your grocery bill if youre open to sharing
Replies: