Anonymous
ID: 92LD+r/l
7/13/2025, 10:40:28 PM No.22932957
>buying groceries
>see a pack of cheese, 15 slices
>costs like 6.5 dollars
>see another pack of cheese, 8 slices
>costs like 2.2 dollars
>2.2 + 2.2 = 4.4
>4.4 dollars is cheaper than 6.5, and I get 16 slices
>trying to find any difference between the packages
>same brand, same kind of cheese, the 8 slices are actually thicker than the 15 slices
>buy the two packages of 8 slices
Thank you, capitalism
>see a pack of cheese, 15 slices
>costs like 6.5 dollars
>see another pack of cheese, 8 slices
>costs like 2.2 dollars
>2.2 + 2.2 = 4.4
>4.4 dollars is cheaper than 6.5, and I get 16 slices
>trying to find any difference between the packages
>same brand, same kind of cheese, the 8 slices are actually thicker than the 15 slices
>buy the two packages of 8 slices
Thank you, capitalism
Replies: