>>512080252 (OP)i grew almost all my food for ten years
>It's extremely rewardingyes
>a very modest investment of time, effort and moneyno, youre wrong
most food is easier and cheaper to buy then it is to produce yourself, unless you make minimum wage
its an issue of scale
i can drive out to the hutterite colony and buy washed, blemish free potaoes for 20c a pound
i make 30 dollars an hour after taxes thats 150lbs of potatoes for one hour of work
i can buy grains and legumes for around 5 to 10c a pound, 300lbs an hour
i can buy canned tomatoes bulk case for around $2 a litre, no need to buy jars, replace sealers, dont have to peel all those tomatoes, cleaning sterilizing jars, its a waste
but there are exceptions, you have to play moneyball though
usually fresh produce that is very perishable is the best
berries are expensive in the store and very easy to grow once established
tomatoes, very easy to grow, and productive, youll save about $20 a linear foot, and seeds are easy to save
most fruits require very little care and a single dwarf tree can provide all your needs for the year
fresh herbs, indestructable, take up very little space, usually only have to be planted once, perennials, and very expensive
processing your food immediately lowers the value, especially canning
the jars, the sealers, the canners, the energy, the time, and you destroy a lot of the nutritional value
fermenting is great though, some salt water, a plastic pail and an inexpensive carbon lock
cheap quick and easy, and it improves the nutritional value