>>21474731Thats not a horrible price. 2 bagels is almost $1, add $1.5 of cheese, $0.50 of sauce, $0.75 of pepp. The tray, plastic, and label is probably $1 as well.
Walmart bagels $2.08 (6 count)
Walmart pepp $2.92 6 oz
Walmart mozz $2.24 8oz
Walmart pizza sauce $1.98 24oz (they make a smaller jar for a few cents cheaper, can't find a price)
Thats $9.22 to make realistically 6-8 pizza bagels with some random leftovers like pepp and sauce. What are you gonna do as a single mom working 10 hours a day, save $1.38 on making them yourself?