Anonymous
ID: 1zZtenhp
8/6/2025, 12:48:30 AM No.23059819
>at grocery store
>inna produce section
>want to make a weird smoothie but dont know what to use
>see dragonfruit, $5.50 each
>papaya is right next to it
>says $1.18 each both these things are huge
>assuming its a misprint, snap a picture
>go to checkout
>scan papaya
>"please place the item on the scale"
>6 pounds, costs $7.08
>lmaono
>press the "I need help button"
>show them the picture
>guy is confused
>I emphasize the meaning of pricetags when they say "per each" vs "per lb"
>he agrees
>I get a big papaya for $1.18
I do this all the time, even at places like Aldis where they have only one cashier and no self-checkout
>inna produce section
>want to make a weird smoothie but dont know what to use
>see dragonfruit, $5.50 each
>papaya is right next to it
>says $1.18 each both these things are huge
>assuming its a misprint, snap a picture
>go to checkout
>scan papaya
>"please place the item on the scale"
>6 pounds, costs $7.08
>lmaono
>press the "I need help button"
>show them the picture
>guy is confused
>I emphasize the meaning of pricetags when they say "per each" vs "per lb"
>he agrees
>I get a big papaya for $1.18
I do this all the time, even at places like Aldis where they have only one cashier and no self-checkout
Replies: